ساخت دستگاه کراس بلت توسط محققان شرکت

مکانیزم جدایش در دستگاه کراس بلت به گونه­ ایست که میزان قفل شدگی خاک و باطله را در میان ذرات سنگ آهن به حداقل می­رساند و در حقیقت سنگ آهنی بدست می­ آید که اگر معادن بخواهند در مرحله خطوط فرآوری با بالاترین بازیابی کار کنند چنین محصولی تولید خواهند نمود.

میزان سنگ آهن موجود در خاک محدوده پلاسری سنگان متغیر بوده و در محدوده کمتر از یک درصد تا بیش از ۲۰ درصد متغییر می­ باشد. در مرحله پیش فرآوری درصد وزنی آهن موجود از این مقدار افزایش یافته و به بالای ۶۰-۷۰ درصد می­ رسد.جهت تعیین کیفیت محصول سپراتوری تولید شده توسط پیمانکاران استخراج و تولید، از محصول این دستگاهها نمونه برداری صورت گرفته و به آزمایشگاه انتقال می­یابد.

همانگونه که از نام دستگاه کراس بلت مشخص است این وسیله از دو نوار متقاطع تشکیل شده است که نوار زیرین وظیفه خوراک‏ دهی و نوار بالا برای جذب و انتقال محصول مغناطیسی می­ باشد. میدان مغناطیسی توسط یک جعبه مغناطیسی که مابین سطح زیرین و بالایی نوار تعبیه شده است تامین می­ گردد.

خوراک اولیه توسط فیدر بر روی یک نوار افقی و تخت خوراک دهی گردیده و مواد حین عبور از زیر نوار بالایی، توسط میدان مغناطیسی جذب شده و توسط نوار آج دار به قسمت محصول مغناطیسی انتقال می­ یابند. مواد غیر مغناطیسی تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار نگرفته و توسط همان نوار تخت به محفظه جمع آوری باطله انتقال می­ یابند.

بدلیل ضخامت کم خوراک بر روی نوار خوراک و همچنین مکانیزم جذب، احتمال قفل شدن ذرات باطله در بین ذرات مغناطیسی به حداقل ممکن خواهد رسید در حالی که در جداکننده­ های مغناطیسی مقداری باطله در میان ذرات مغناطیسی قفل شده و به قسمت محصول انتقال خواهد یافت. البته با افزایش فاصله آهن رباها، افزایش تعداد پل های درام،کم نمودن میزان بار ورودی و افزایش تعداد دور استوانه و …  می توان میزان این قفل شدگی را کاهش داد.

شدت میدان این جداکننده ۱۵۰۰ گوس است. تاریخ اختراع دستگاه کراس بلت به سال ۱۹۴۷ میلادی بر می­گردد و محققان بخش تحقیق و توسعه بهمراه بخش فنی شرکت، این دستگاه را با توجه به نیازهای معدن بومی سازی کردند که جا دارد از کارکنان محترم این بخش­ها خصوصا به آقایان مهندس ظهیری و مهندس کیانی تبریک گفت.

دیدگاهتان را بنویسید