فاز یک واحد کنسانتره

فاز یک واحد کارخانه کنسانتره در مساحتی بیش از یک هکتار و با ظرفیت نهصد هزار تن در سال، در آستانه افتتاح می­ باشد.

در فرآیند تولید آهن در کوره به سبب محدودیت­ هایی که در خصوص کیفیت بار ورودی، اعم از عیار سنگ، میزان عناصر مضر مانند گوگرد و فسفر و همچنین دانه ­بندی وجود دارد، باید سنگ آهن ورودی به این واحدها دارای ویژگی­ های لازم کوره باشد. در این زنجیره فرآوری سنگ آهن یکی از مهمترین فرآیندهای زنجیره تولید فولاد می­ باشد.
مقدار آهن محصول (عیار) مهم­ترین عامل در تعیین قیمت آن است و طبیعی است محصولات با عیار بالاتر ارزش بالاتری دارند. بنابراین در فرآیندهای دانه­ بندی و تولید کنسانتره آهن، علاوه­ بر کاهش عناصر مضر، مهم­ترین هدف پرعیارسازی سنگ آهن می­ باشد.

کارخانه کنسانتره فاز یک شرکت معادن سنگ آهن احیاء سپاهان، در مساحتی بیش از یک هکتار و با ظرفیت ششصد هزار تن در سال، در آستانه افتتاح می­ باشد.

این کارخانه علاوه­ بر افزایش ارزش افزوده سنگ آهن با تولید محصولی پرعیار، دارای فرآیند منحصر بفردی نیز می­ باشد. به موازات افزایش قابل توجه عیار آهن، یکی دیگر از مهم­ترین مزیت­های این فرآیند حل مشکل رطوبت خاک و تولید محصولی پرعیار با عیار تقریبا ثابت در کل طول مدت سال می­ باشد.

در فرآیندهای پرعیارسازی خشک کنونی، در فصول مختلف رطوبت موجب نوسان عیار محصول تولیدی می­ گردد، بگونه ­­ایی که عیار محصول در فصول مرطوب همواره کاهش می­ یابد.

در این کارخانه، که فرآیند آن ترکیبی از روش­های شستشو و جدایش مغناطیسی خشک و تر می­ باشد، علاوه ­بر استفاده از نیروی انسانی مجرب و تجهیزات بروز و پیشرفته داخلی، بخشی از تجهیزات و دانش فنی نیز از معتبرترین شرکت­های بین­ المللی فعال در زمینه فرآوری مواد معدنی تهیه شده است.

در این راستا می­ توان به طراحی و تهیه تجهیزات مربوط به تیکنر، میکسر و سیستم فلوکولاسیون از شرکت MIP آفریقای جنوبی، پمپهای اسلاری (وارمن) از شرکت weir minerals و ابزار دقیق از شرکت­های Cella و Industrie technik و محصولات شرکت E+H اشاره کرد.

konsantere2

مقایسه کارخانه کنسانتره فاز یک شرکت سنگ آهن احیاء سپاهان با کارخانه­ های کنسانتره­ ایی که محصول قابل شارژ به واحدهای گندله­ سازی تولید می­ کنند نشان می­ دهد که بطور متوسط حجم سرمایه­ گذاری و میزان مصرف انرژی این واحدها به ترتیب ۳۰ و ۲۰ برابر کارخانه کنسانتره فاز یک می­ باشد. این در حالیست که سنگ آهن دانه­ بندی یا محصول پرعیار اشاره شده بهترین خوراک برای تولید فولاد با روش کوره بلند به حساب می­ آید.

در واقع منطقی است به جای احداث کارخانه کنسانتره با مشخصات عیاری و دانه­ بندی مورد نیاز واحدهای گندله­ سازی، راه­ اندازی واحدهای پر عیارسازی با روشهای ساده­ تر در دستور کار قرار گیرد.

با در نظر گرفتن هزینه­ های سرمایه­ گذاری ثابت و در گردش، هزینه­ های جاری و همچنین بازیابی وزنی ماده معدنی به کنسانتره (بیشتر از ۸۵ درصدی)، پیش­ بینی می­ شود که بازگشت سرمایه کارخانه کنسانتره فاز یک در کمتر از یک سال صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید